OHSAS 18001

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi’nin Avantajları
İş Sağlığı ve Güvenliği alanında elde edilen başarılar tesadüfi değildir. Titiz analiz ve risk değerlendirmesi, bunların kontrolleri tehlikeleri ve riskleri azaltmaktadır. Çünkü alınan tedbirler hakkında İş Sağlığı ve Güvenliği çerçevesinde verilen eğitimler esnasında çalışanlara aydınlatıcı bilgiler verilmektedir.

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi’nde; şirketlerin İş Sağlığı ve Güvenliği stratejileri, sorumlulukların belirlenmesi, prosedürler, güncelleştirmeler, bunların uygulamaları ve yasal verileri, risklerin tanımlanması, çalışanların eğitimleri, başarı kriterleri, hedefleri, sürekli iyileştirme yaklaşımları, düzeltici ve önleyici tedbirler, auditler ve yönetim tarafından değerlendirmeler tanımlamaktadır.
Etkin bir İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi’nde anahtar unsur risklerin iyi analiz edilmesidir. Bu da Türkiye’de yasal olarak talep edilmektedir.

Neticede OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi’nde risklerin nerelerde olduğu, bunların nasıl giderileceği, kontrol tedbirlerinin hangi bölümlerde uygulanacağı, hangi sürekli iyileştirme hedefleri ve programlarının konulacağı ve hangi eğitimlerin verilmesi gerektiği görülmektedir.
Özet olarak OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi en önemli risklere konsantre olarak kaynaklarınızı optimum şekilde kullanmanızda ve İş Sağlığı ve Güvenliği hedeflerinize erişmenizde faydalı olacaktır.

Ayrıntılı bilgi ve karşılastığınız sorunlara çözüm bulmak için bize ulaşabilirsiniz.